Czy picie napojów z puszki jest szkodliwe czyli leptospirozy, szczurzy mocz i słomki

Czy picie z puszki może zabić? Czy picie bezpośrednio z puszki jest bezpieczne?

Ostatnio będąc w Grecji moją uwagę zwróciło to, że nawet w zwykłej budce z jedzeniem do napojów w puszkach dodawano słomki. Ucieszyło to moją mikrobiologiczną część serca, ale z drugiej strony pojawiła się wątpliwość – czy na pewno zanieczyszczenie środowiska jest tutaj uzasadnione?

Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o śmierci osób, które zaraziły się bakteriami znajdującymi się na powierzchni puszki z napojem. Chodzi tutaj najczęściej o chorobę Weila spowodowaną bakteriami z gatunku Leptospira interrogans.

Jak jednak te śmiercionośne bakterie znalazły się na puszkach? Wieść niesie, że dystrybutorzy i sprzedawcy przetrzymują puszki w niehigienicznych magazynach, które często zamieszkują szczury, które chętnie używają puszek jako toalety i  to właśnie w ich moczu znajduje się Leptospira, która później może trafić do naszych ust i spowodować śmierć.

Czy można zarazić się bakteriami Leptospira przez puszkę?

Centra Kontroli i Prewencji Chorób [1] podają, że Leptospira interrogans zabija co roku niemal 60 tysięcy ludzi, a zainfekowanych zostaje aż milion osób – więc może te kilka plastikowych słomek w oceanie więcej nie jest aż tak straszne?

Leptospiroza jest jedną z najpowszechniejszych chorób odzwierzęcych, ale wymaga dość specyficznych warunków by przetrwać – temperatury około 30 C i co najważniejsze wysokiej wilgotności. Bakteria ta kolonizuje często układ moczowy zwierząt, ale na suchych i chłodnych powierzchniach nie może się namnażać i szybko ginie [2].

Najczęściej dotyka osób mających na co dzień styczność ze zwierzętami, które są nosicielami oraz ich odchodami. Szczury mogą być nosicielami i jest to zagrożenie najczęściej w miejscach dotkniętych ubóstwem, ale należy pamiętać, że mocz zdrowego szczura nie jest dla nas toksyczny.

Zarażenie Leptospirą przez puszki jest bardzo rzadkie – choć możliwe, ale co z pozostałymi mikroorganizmami na puszkach?

Czy picie napojów z puszek jest bezpieczne?

Puszki najczęściej pakowane są w opakowania zbiorcze już na linii produkcyjnej (karton i folia) co w dużej mierze zapobiega możliwości skażenia i rozpakowywane są dopiero u sprzedawcy i tam faktycznie może dojść do zainfekowania, ale głównie przez osoby, które wykładają towar na półki i lodówki.

Jak pokazują badania, puszki nie są sterylne i na ich powierzchniach mogą znajdować się patogeny takie jak na przykład m E.Coli, Salmonella, wirus Hanta virus, Klebsiella pneumonia czy różne gatunki z rodzajów Staphylococcus i Bacillus [3].

Czy to istotne zagrożenie? Brazylijscy naukowcy przeanalizowali 238 próbek gdzie w ponad 80% liczba bakterii nie przekraczała 50 jednostek tworzących kolonie/cm2 – dla porównania na pojedynczym klawiszu klawiatury może być nawet 430 jtk.

Ze zgromadzonych danych wynika,  że puszki te nie stanowiły zagrożenia i nie znaleziono na nich niebezpiecznych patogenów tj.  Salmonella, E. coli, Leptospira czy B. cereus [4]

 

Puszki mogą zabić – jak się chronić

Puszki mogą zabić, to prawda – ale, jest to bardzo bardzo mało prawdopodobne, równie dobrze musielibyśmy się martwić każdym naczyniem, pojemnikiem, sztućcami, powierzchnią, która może mieć styczność z jedzeniem… co raczej jest elementem paranoi niż zdrowego stylu życia.

Przemywanie czy przecieranie puszek jest dobrym pomysłem, podobnie przelewanie napojów do szklanek czy korzystanie ze słomek jest dobrą strategią, ale nie konieczną, aczkolwiek zwróciłbym na to uwagę w przypadku dzieci, osób starszych, czy o upośledzonym układzie odpornościowym.

Wybierając napoje warto się zastanowić czy lepszym wyborem nie są szklane lub plastikowe butelki, które są trochę lepiej zabezpieczone przed potencjalnym zanieczyszczeniem.

Jednak koniec końców bardzo często nie mamy kontroli nad tym, jak osoby w sklepie dbają o higienę i postępowanie z produktami – więc może lepiej po prostu pić wodę, albo tym się aż tak nie przejmować 😉

Infografika

 

Źródła

  1. https://www.cdc.gov/leptospirosis/health_care_workers/index.html
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4574773/
  3. https://medcraveonline.com/MOJPH/MOJPH-07-00194.pdf
  4. http://www.ital.sp.gov.br/bj/artigos/bjft/2006/p06250.pdf

Jestem technologiem żywności, pasjonatem aktywności fizycznej, dietetyki oraz wszystkiego, co krąży wokół ewenementu jakim jest obecnie branża fitness i wellness.