Pakowane sałaty mogą być niebezpieczne!

Niestety tak! Gotowe, pakowane sałaty, miksy sałat i warzyw liściastych „Umyte i gotowe do spożycia” mogą przenosić niebezpieczne dla zdrowia bakterie, dlatego przed spożyciem takich produktów należy je obowiązkowo umyć.

Przeważnie myśląc o zatruciach pokarmowych myśli się o produktach mięsnych, co nie jest dziwne, ponieważ większość zatruć spowodowanych jest przez bakterie z rodzaju Campylobacter oraz Salmonella, które trafiają do naszych organizmów, głównie z produktów zwierzęcych, jednak w badaniu gdzie analizowano dane z ostatniej dekady, wykazano, że aż 46% zatruć pokarmowych było spowodowane przez produkty roślinne, przy czym aż za 22% zatruć odpowiedzialne były warzywa liściaste [1].

W Stanach Zjednoczonych, u 210 osób stwierdzono E. coli O157:H7, na skutek spożycia sałaty rzymskiej, na skutek infekcji 96 osób trafiło do szpitala, u 27 z nich stwierdzono zespół hemolityczno-mocznicowy, natomiast 5 zmarło [2].
Warzywa liściaste są świetnym przenośnikiem bakterii z uwagi na to, że rosną blisko gleby, która jest ogromnym źródłem mikroorganizmów, prócz tego mogą zostać zakażone przez zwierzęta, wodę, a nawet ludzi, którzy zajmują się zbiorem i obróbką warzyw [3].

Obecnie gotowe pakowane sałaty często są myte przed pakowaniem, używa się do tego środków tj. woda chlorowana, mimo to badania wykazują, że nie jest to w pełni skuteczny zabieg, ze względu na kilka czynników [4]

– ze względu na strukturę warzyw liściastych, niektóre ich części nie zostają wystarczająco zdezynfekowane
– bakterie tj. Stenotrophomonas czy Erwinia są odporne na działanie chloru
– podczas transportu i przechowywania liczba bakterii może znacząco wzrosnąć
– uszkodzone liście sprzyjają namnażaniu się bakterii, które kolonizują liście oraz opakowanie [5]

Co możemy zrobić – zapobieganie zatruciom pokarmowym

Po pierwsze, wybierajmy najświeższe warzywa, jeśli możemy to te niepakowane i nieuszkodzone. Po drugie i najważniejsze – myjmy warzywa. Nawet gdy na opakowaniu sałaty jest napisane, że jest ona umyta i gotowa do spożycia, płukanie pod bieżącą wodą przez około 30 sekund (przy jak najbardziej intensywnym strumieniu wody) może zredukować liczbę bakterii o niemal 100% [6].

Jeśli przechowujemy taką sałatę, niech czas przechowywania będzie on jak najkrótszy i w temperaturze chłodniczej.
Oczywiście jeśli możemy stosowanie obróbki termicznej (około 70 °C) byłoby największym gwarantem bezpieczeństwa, nie popadając jednak w paranoje – nie do każdej potrawy taka temperatura może być zastosowana, aczkolwiek podstawowe środki higieny tj. mycie rąk, płukanie i odpowiednie przechowywanie powinno sprawić, że w znacznym stopniu ograniczymy ryzyko.

Pakowane sałaty infografika

Źródła

Jestem technologiem żywności, pasjonatem aktywności fizycznej, dietetyki oraz wszystkiego, co krąży wokół ewenementu jakim jest obecnie branża fitness i wellness.